PRODUKTET
Sigurimi i mjeteve motorike
Sigurimi Kasko
Sigurimi i aksidentit personal
Sigurimi i garancive
Sigurimi shėndetėsor
Sigurimi i shėndetit nė udhėtim
Sigurimi i pasurisė
Sigurimi i pėrgjegjėsive
Sigurimi i objekteve nė ndėrtim
Sigurimi i objekteve nė montim
Sigurimi i parave nė kasafortė (CIS) dhe transit (CIT)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   AKSIDENTET PĖRSONALE
 

 

KUSHTET E PĖRGJITHSHME -  AKSIDENTET PĖRSONALE

 1. Kontrata e Sigurimit (Polica e Sigurimit

1.1.      Kjo kontrate sigurimi qe lidhet midis Siguruesit: Kompania e Sigurimit “SIGKOS”sh.a dhe te Siguruarit apo pėrfaqėsuesit te tij (Kontraktuesit) te emėrtuar ne police, me kusht qe ėshtė paguar primi i sigurimit nga I Siguruari, detyron Siguruesin qe ne rast se vėrtetohet ngjarja e siguruar, te paguaje ne dobi te tė Siguruarit apo pėrfituesit pėrfitimet e specifikuara ne ketė kontratė.

1.2.      Kontrata e Sigurimit lidhet pėr njė afat njė vjeēar me te drejte rinovimi pas pėrfundimit te vitit te sigurimit. Siguruesi nėnshkruan Kontratėn e Sigurimit pasi ka studiuar deklaratat me shkrim pėr gjendjen fizike shėndetėsore te  Siguruarit dhe pasi ėshtė paguar primi i sigurimit. Deklarimet e pasakta te qėllimshme te bėra nga I Siguruari apo Kontraktuesi mund te shėrbejnė si shkak pėr anulimin a kontratės apo pėr ēlirimin e Siguruesit nga detyrimi i pagesės se pėrfitimit.

1.3.      Kontrata e sigurimit hyn ne fuqi ne orėn 24:00 te ditės se pagesės se  
                      
primit, por jo me pare se data e shėnuar ne police.

1.4.      Sipas kėtyre Kushteve mund tė sigurohen personat prej moshės 16 deri 65 vjeē. Personat mė tė rinj se 16 vjeē dhe mė tė moshuar se 65 vjeē mund tė  sigurohen sipas Kushteve tė veēanta dhe plotėsuese.

1.5.      Mbulimi ne sigurim do te pezullohet apo do te behet i pavlefshėm ne rastet e mėposhtme:

(a)  Pėrfundon afati i pėrcaktuar ne policen e sigurimit;

(b)  Kur ne mėnyre te njėanshme njėra nga palėt kontraktove nuk  pėrmbush detyrimet. Kur pėrgjegjėsia bie mbi Siguruesin, ky detyrohet te ktheje primi e paguar ne avance pėr pėrudhen e mbetur te sigurimit;

(c)   Njėra nga palėt heq dore nga kontrata e sigurimit;

(d)   Kur I Siguruari vendos vendbanimin e tij jashtė territorit te Kosovės;

(e)   Me kryerjen e pagesės pas njė ngjarje sigurimi e cila konsumon tere shumėn  e mbetur te sigurimit.

2 Shuma e Siguruar

2.1.      Shuma e siguruar pėrcaktohet ne policen e sigurimit sipas kėrkesės se te  siguruarit dhe miratimin e siguruesit.

2.2.     Shuma maksimale e siguruar nga Degėt e Sigurimeve ėshtė 5.000 Euro pėr  nxėnėsit dhe 10.000 Euro pėr studentet. Pėr shuma sigurimi me te larta  duhet te merret autorizim ne Drejtorinė Qendrore te “SIGKOS” ne Prishtine.

 

3.  Primi i Sigurimit

3.1.      Primi i sigurimit caktohet ne pėrqindje mbi shumėn e siguruar dhe paguhet    me njė kėst vjetor. Ne rast se I Siguruari e ē’vendos vendbanimin jashtė territorit te Kosovės, ose vdes pėr njė nga shkaqet qe nuk pėrben ngjarje        sigurimi, atėherė Siguruesi i kthen pėrfituesit pjesėn e primi pėr pėrudhen e mbetur te sigurimit.

3.2.      Ne rast se I Siguruari angazhohet me njė veprimtari profesionale gjate periudhės se pushimeve, duhet bere menjėherė njoftimi me shkrim pranė Siguruesit, i cili ka te drejte te beje rritjen koresponduese te primi pėr pėrudhen e zėnies me pune te te Siguruarit.
 

4.  Pėrfituesi

4.1. Siguruari duhet te emėroje pėrfituesin ne ēastin e lidhjes se kontratės se sigurimit. Dėmshpėrblimi, sipas rastit, i paguhet vete te Siguruarit apo Pėrfituesit te emėruar prej tij.

4.2.  Ne rast se nuk kemi pėrfitues nominal te emėruar nga I Siguruari, dhe I           Siguruari vdes, te drejtėn e pėrfitimit e kane prindėrit apo kujdestari ligjor i te        Siguruarit.

 

5.  Vendbanimi

            Te gjithė personat e siguruar duhet te jene me vendbanim ne territorin e

Kosovės. Nėse I Siguruari largohet nga Kosova pėr te banuar ne njė shtet tjetėr, ėshtė i obliguar te njoftoje  Siguruesin brenda 15 ditėve pėrpara largimit.

 

6.  Pėrfitimet e Polices

6.1.      Pėrfitimet ne rastin e ndodhjes se njė aksidenti

                        Ne rast se ndodh njė aksident i siguruar sipas kushteve te polices, te

Siguruarit apo Pėrfituesit i paguhet njė nga pėrfitimet e mėposhtme ne varėsi  me pasojat e aksidentit:

a)         Ne rast se aksidenti shkakton vdekjen e te siguruarit, Siguruesi paguan Shumėn e Sigurimit te specifikuar ne police, por pasi janė zbritur pėrfitimet e paguara me pare.

b)         Pėrfitimi pėr paaftėsi te pėrhershme te shkaktuar nga aksidenti. Kur aksidenti ēon ne paaftėsinė e pėrhershme, Siguruesi paguan:

-           Shumėn e plote te sigurimit te pėrcaktuar ne police kur paaftėsia e                         pėrhershme ėshtė totale.

-           Pėrqindjet e  shumės se sigurimit kur paaftėsia e  pėrhershme ėshtė e pjesshme janė te dhėna nė tabelėn pėrcaktimit tė  pa aftėsive e cila ėshtė pjese pėrbėrėse e kushteve te sigurimit:

Shėnim: Nėse i Siguruari ėshtė majtak, pėrqindjet e te majtės do te zbatohen
                 pėr te djathtėn.

-Nėse janė dėmtuar pjese te ndryshme te trupit, pėrqindjet mblidhen, por paaftėsia e pėrgjithshme nuk mund te jete mbi 100 % te shumės se sigurimit. Te gjitha pagesat e bėra nuk mund te tejkalojnė shumėn e siguruar.

d)   Shpėrblim ditor spitalor

¾  I paguhet te Siguruarit pėr ēdo dite te qėndrimit ne spital pėr shkak te aksidentit te siguruar, deri ne 180 dite ne vit. Shpėrblimi ditor spitalor ėshtė 0.05 % te shumės se siguruar pėr ēdo dite qėndrimi ne spital me kusht qe I Siguruari te ketė qėndruar mbi tre dite i shtruar ne spital.

¾  Shtrimi ne spital pėr thyerjet nuk do te trajtohet me shpėrblim ditor spitalor, por me si ne piken 6/1/c si me lart.

e)    Trajtimi mjekėsor spitalor dhe ambulator

Kjo pagese pėrfshin shpenzimet mjekėsore te pėrshkruara ne piken 8/5.

6.2. Pėrfitimi pėr vdekje natyrore

Siguruesi do tė mbulojė vetėm vdekjen natyrore nga sėmundjet kritike deri nė pėrgjegjėsinė, respektivisht deri nė shumėn e sigurimit tė prezantuar nė police.


6.3.      Pėrfitimi pėr vdekjen e prindit apo tė kujdestarit
.

I paguhet tė siguruarit nė rast tė vdekjes aksidentale tė prindit apo kujdestarit, ky pėrfitim ėshtė i barabartė me shumėn e sigurimit nga e cila duhen zbritur pėrfitimet e pėrdorura mė parė. Nė rast se nė tė njėjtin aksident vdesin tė dy prindėrit, siguruesi paguan dyfishin e shumės sė siguruar. Pas pagesės sė pėrfitimit pėr vdekjen e prindit apo kujdestarit, kontrata e sigurimit konsiderohet e zgjidhur.

 7.  Pėrjashtimet

Nuk do tė merren nė sigurim dhe nuk do tė paguhen pėrfitimet e parashikuara nė policė pėr rastet e mėposhtme:

a)     Ndėrhyrjet kirurgjikale, kontrollet apo kurimet pėr shkaqe qe nuk lidhen me kushtet e policės;

b)     Aktet e kryera me dashje apo tė tentuar nga I Siguruari;

c)      Dehja, pėrdorimi i tepruar i psiko-farmaceutikėve, pėrdorimi i drogės apo narkotikėve tjerė;

d)     Operacionet luftarake, zhvillimi i kryengritjeve, zhvendosja e tokės, shpėrthimet vullkanike, tėrmetet;

e)     Shpėrthimet dhe radio-aktiviteteve tė energjisė bėrthamore, pavarėsisht nga origjina e shkaktimit tė tyre;

f)        Pjesėmarrja e kontraktuesit apo e pėrfituesit nė krime me dashje ndaj tė siguruarit;

g)     Ēdo defekt fizik apo ērregullim shėndetėsor, apo ēdo sėmundje tjetėr qė nuk hyn nė termin “Sėmundje kritike”;

h)      Ēdo dėmtim qė vjen si shkak i vetėvrasjes, apo tentativės pėr vetėvrasje, ose vetėdėmtim i qėllimshėm;

i)        Personat qė vuajnė nga alkoolizmi, narkotizim, apo sėmundjet mendore apo qė kėrkojnė pėrkujdesje tė vazhdueshme nga prestarėt e tjerė tė familjes ose kujdestari;

j)        Sėmundjet kritike para ekzistuese;

k)      Drejtimi i ēfarėdo automjeti, apo mjeti lundrues nėse i siguruari nuk ėshtė pajisur me dokumentin e duhur tė aftėsisė;

l)        Pjesėmarrja nė gara tė ndryshme sportive apo nė ushtrimet stėrvitore tė garave.

8.  Pėrcaktime termash tė pėrdorura nė policė

8.1.      Aksident. Aksident do tė quajmė ēdo ngjarje tė pavullnetshme qė ndodh pėr shkak rastėsor, tė dhunshėm dhe tė jashtėm, i cili shkakton dėmtime fizike objektivisht tė vėrtetueshme nė trupin e tė siguruarit dhe pėr pasojė shkakton paaftėsinė e pėrkohshme, tė pėrhershme apo vdekjen e tė siguruarit. Aksidente do tė konsiderohen edhe:

            helmimi akut nga thithja e avujve apo gėlltitja e substancave helmuese;

a)     mbytja

b)     ngrirja;

c)      djegia;

d)     goditja e diellit ose e nxehtėsisė;

e)     dėmtimet e shkaktuara nga sforcimet fizike (pėrjashto hernien)

f)        asfiksia me origjinė jo patologjike;

g)        aksidentet e pėsuara nė gjendje sėmundjeje tė menjėhershme apo
            
pavetėdije;

h)    mungesa e pėrvojės apo pakujdesitė;

i)   14 ditėt e para tė trazirave masive civile apo akteve tė luftės; aktet terroriste me kusht qė i siguruari tė mos ketė marrė pjesė aktivisht nė to;

j)   hyrja e trupave tė huaj nėpėrmjet plagėve tė marra nė njė       aksident tė siguruar;

8.2.      Vdekja Natyrore.

Pėr efekt tė mbulimit nė sigurim, vdekje natyrore nga sėmundjet kritike do tė konsiderohen:

a)     ataku i zemrės;

b)     goditja cerebrale;

c)      kirurgjia e arterieve koronare;

d)     kanceri;

e)     dėmtimi i njė ose dy veshkave;

f)        paraliza e tė dy kėmbėve;

Limiti i mbulesės pėr vdekje natyrore do tė jetė: 3.000,00 €

8.3.      Paaftėsi e pėrhershme.

Pėr efekt tė mbulimit nė sigurim do tė konsiderohet paaftėsi e pėrhershme edhe paaftėsia totale e pėrhershme e shkaktuar nga njė sėmundje kritike (pėrveē aksidentit).

8.4.      I siguruari ėshtė personi i emėrtuar nė policėn e sigurimit dhe qė nė ēastin e lidhjes sė kontratės ėshtė nxėnės apo student nė sistemin arsimor me shkėputje nga puna nė njė institucion arsimor brenda territorit tė Kosovės.

8.5.      Shpenzimet pėr trajtim mjekėsor

Ky term pėrfshin shpenzimet mjekėsore spitalore dhe ambulatore, shpenzimet e trajtimeve kirurgjikale, shpenzimet farmaceutike, analizat dhe radiografitė, shpenzimet pėr trajtimet fizio-terapeutike

 dhe tė riaftėsimit, si dhe shpenzimet pėr transportimin nė kushte speciale tė gjitha kėto tė rekomanduara nga mjeku me rastin e pėsimit tė njė aksidenti tė siguruar ose tė njė sėmundjeje kritike. Shuma e pėrgjithshme e shpenzimeve kufizohet me shumėn 10% tė  shumės sė siguruar.

Kur shuma e siguruar ėshtė jo mė pak se 5.000 EURO pėr nxėnėsit dhe 10.000 EURO pėr studentėt, siguruesi merr pėrsipėr dhe dėrgimin e tė siguruarit nė njė klinikė jashtė shtetit kur kjo vlerėsohet si e domosdoshme nga njė autoritet i besueshėm, duke mbuluar tė gjitha shpenzimet deri nė shumėn e siguruar.

8.6       Evakuimi/Riatdhesimi

Siguruesi do tė kompensojė tė siguruarin nė rast tė njė aksidenti jashtė territorit tė Kosovės pėr shpenzimet e evakuimit dhe/ose tė riatdhesimit, me kusht qė I siguruari tė ketė kontraktuar kėtė lloj sigurimi dhe tė ketė paguar primi.

Limiti I kėsaj mbulesė do tė jetė: 3.000,00 €.

9.         Njoftimi i ngjarjes sė sigurimit

I siguruari apo pėrfituesi ėshtė i detyruar tė njoftojė menjėherė Siguruesin pėr aksidentin apo sėmundjen kritike tė pėsuar, ndėrsa njoftimin me shkrim duhet ta dėrgojė jo mė vonė se brenda tri ditėsh.

10.  Kėrkesa pėr marrjen e dėmshpėrblimit

10.1.   I siguruari apo pėrfituesi pėr marrjen e dėmshpėrblimit i paraqet siguruesit kėrkesėn me shkrim tė shoqėruar me listėn e dokumenteve tė pėrcaktuara nga siguruesi nė varėsi me ngjarjen e sigurimit dhe pasojat e saj mbi tė siguruarin si: formularin e plotėsuar tė njoftimit tė aksidentit, policėn e sigurimit, kartelėn klinike tė siguruarit, certifikatėn mjekėsore, certifikatėn e vdekjes dhe skedėn e vdekjes tė firmosur nga mjeku ligjor, ekspertizėn mjekėsore, fletė shtrimin nė spital dhe kostot spitalore, rekomandimet e mjekut pėr trajtim mjekėsor, fatura e shpenzimeve farmaceutike, vėrtetimi i shpenzimeve tė transportit, etj.

10.2.   I siguruari apo pėrfituesi i pėrgatit dokumentet pėr marrjen e dėmshpėrblimit me shpenzimet e tij.  

11.  Vlerėsimi i gjendjes shėndetėsore

11.1.   Vlerėsimi i gjendjes shėndetėsore kryhet mbi bazėn e dokumentacionit tė paraqitur prej tė siguruarit, nga eksperti apo nga grupi i ekspertėve tė caktuar nga siguruesi. I siguruari ėshtė i detyruar t’i paraqesė siguruesit brenda tri ditėve njoftimin e aksidentit apo sėmundjes kritike, ndėrsa gjithė dokumentacionin tjetėr tė kėrkuar brenda 30 ditėve nga data e ngjarjes sė sigurimit.

11.2.   Eksperti apo grupi i ekspertėve ėshtė i detyruar tė hartojė akt-ekspertimin brenda 10 ditėve  nga data e marrjes sė kėrkesės pėr ekspertim, pėrveē kur shkalla e dėmtimeve tė pėsuara nuk mund tė pėrcaktohet brenda njė periudhe tė tillė.

12.  Dėmshpėrblimi paraprak

Nė kushtet e paaftėsisė sė pėrhershme apo tė njė sėmundjeje tė rėndė nga e cila pritet vdekja brenda 12 muajve, siguruesi kryen dėmshpėrblim paraprak nė njė masė e cila ndryshon nga

30-100% tė shumės sė siguruar dhe qė mbahet nė konsideratė nė ēastin e pagesės sė dėmshpėrblimit pėrfundimtar.
 

13Pagesa e pėrfitimit

         13.1. Siguruesi ėshtė i detyruar tė paguajė apo tė refuzojė pagesėn e

        dėmshpėrblimit brenda 10 ditėve nga data e dhėnies sė pėrgjigjes sė

        ekspertizės sė bėrė nga eksperti apo grupi i ekspertėve tė caktuar

        nga siguruesi. (d.m.th. brenda 20 ditėve nga paraqitja e plotė dhe e

        saktė e dokumentacionit prej tė siguruarit)

13.2     Gjatė percaktimit tė lartėsisė sė dėmshperblimit, siguruesi duhet tė

         bėjė edhe njė verifikim: tė percaktojė nėse aksidenti personal ka

         ndodhur gjatė ushtrimit tė profesionit tė siguruar apo gjatė punės nė

         njė  profesion tjetėr me klasė tė rrezikut mė tė ulėt apo mė tė lartė se

         ajo pėr tė cilėn ėshtė bėrė polica e sigurimit.

        Nė tabelėn e mė poshtme jepen ndryshimet nė lartėsinė e

       dėmshperblimit nė pėrqindje nė varėsi tė ndryshimit tė klasės sė

        rrezikut tė profesionit faktik nė tė cilin ka ndodhur aksidenti personal,

        nė krahasim me klasėn e rrezikut tė profesionit tė siguruar.

 

Klasa e rrezikut
tė siguruar

tėshenuarnė policė

Klasa e rrezikut ku ka ndodhur aksidenti personal

Masa e dėmshperblimit nė % sipas klasave tė rrezikut

Klasa  I

Klas II

Klasa III

Klasa  I

100.00

55.00

35.00

Klasa  II

100.00

100.00

70.00

 Klasa  III

100.00

100.00

100.00

  

14.  Dispozita te Tjera

14.1.   Nė kėtė kontratė sigurimi i siguruari nuk gėzon tė drejtėn e cedimit, pengut apo tė bllokimit tė shumave tė sigurimit.

14.2.   Pėrveē sa ėshtė parashikuar ne kėto kushte sigurimi, do te respektohen te gjitha kėrkesat qe burojnė nga  Kodi Civil dhe Ligji mbi Sigurimet ne territorin e Kosovės.

 

15.       zgjidhja e mosmarrėveshjeve

Mosmarrėveshjet qe mund te lindin midis Siguruesit dhe te Siguruarit te cilat nuk zgjidhen me mirėkuptim, do te zgjidhen nga gjykata kompetente