PRODUKTET
Sigurimi i mjeteve motorike
Sigurimi Kasko
Sigurimi i aksidentit personal
Sigurimi i garancive
Sigurimi shėndetėsor
Sigurimi i shėndetit nė udhėtim
Sigurimi i pasurisė
Sigurimi i pėrgjegjėsive
Sigurimi i objekteve nė ndėrtim
Sigurimi i objekteve nė montim
Sigurimi i parave nė kasafortė (CIS) dhe transit (CIT)
 
 
 
 
 
   SIGURIMI I OBJEKTEVE NĖ NDĖRTIM
 

 

Objekti i sigurimit

 Neni 1. 

   (1) Objekt i sigurimit sipas kėtyre Kushteve janė:

 

 1. Objektet ndėrtimore nė ndertim, duke nenkuptuar me kėtė ndėrtesat e reja dhe rikonstruktimet (riparimet, anekset mbindėrtimet  etj).

 1. Materiali ndėrtimor, zejtar, instalues, si dhe pajimet e tjera tė dedikuara vetėm pėr montim nė objektin  nė ndėrtim qė ėshtė siguruar,

 1. Pajimet ndėrtimore dhe objektet ndihmėse tė cilat janė tė pėrfshira nė vlerėn parallogaritare tė objektit nė ndėrtim qė sherbejnė pėr ndėrtimin e objektit ndėrtimor (ndertesat ndihmėse, barakat prej druri ose tė muratuara pėr depo, ofiēinat, mensat, skelet lėvizėse etj), pėrpos gjėrave tjera qė janė mjete themelore, respektivisht qarkulluese tė kryesit tė punimeve, respektivisht tė tė siguruarit.

(2)     Nė qoftė se parashihet me kontratė nė mėnyrė tė veēantė dhe nė qoftė          se llogaritet premia e veēantė, me sigurim mund tė pėrfshihen:


 1. objektet  ekzistuese nė tė cilat bėhen rikonstruktimet (riparimet, anekset, superndėrtimet, adaptimet etj),
 1. pjesa e objektit nė ndėrtim, respektivisht punimet e ndryshme  ndėrtimore dhe zejtare, qė i ka marrė pėrsipėr  kryesi i punimeve,
 1. materiali ndėrtimor ndihmės dhe veglat nė pėrdorim,
 1. pajimet ndėrtimore dhe objektet ndihmėse qė shėrbejnė pėr ndėrtimin e objektit ndertimor qė nuk janė pėrfshirė fare nė tėrėsi nė shumėn e parallogaritur tė objektit qė ndėrtohet
 1. mjetet lundruese tė ankoruara (barkat, trapet, pontonet nė ujė dhe gjėrat nė to) nė kohen e ndėrtimit nė ujė ose nė breg,

 1. gjėrat e punėtorėve,


  shpenzimet pėr plotėsimin e zbraztėsive pėrtej profilit tė paraparė me projekt, qė janė tė nevojshme pėr sjelljen e  objektit tė dėmtuar nė gjendjen e parė (sigurimi deri nė shumėn e kontraktuar pėr “rrezikun e parė”),

 

 1. dokumentacioni afarist teknik duke pėrfshirė edhe librin pėr  ndėrtim “(sigurimin nė vlerėn taksative)”,

 

 1. objektet e ndėrtuara nė afatin garantues.

(3)      Sipas kėtyre Kushteve nuk mundė tė jenė objekt i sigurimit:

  

 1. Mjetet lundruese jo tė stacionuara (pa lėshuar spirancėn) (barkat, trapet, pontonet  rimorkiatoret) dhe gjerat nė to, automjetet dhe rimorkiot nė tokė, automakinat, fluturaket ajrore,

 1. gjėrat nė transport jashtė kantierit,

 1. paratė dhe letrat me  vlerė,

 1. rrėzimi i objekteve ekzistuese,

      5.   shqyrtimet gjeomekanike tė terenit,

 1. mjetet themelore dhe qarkulluese tė kryesitit tė punėve, tė cilat nuk shėrbejnė vetėm pėr ndėrtim, pastaj inventari i zyrave, mensat dhe banesat e punėtorėve dhe ato gjėra, qė nuk i shėrbejnė drejtpėrdrejt ndėrtimit tė objektit tė siguruar.

 

(4) Nuk mund tė sigurohet objekti ndėrtimor nė qoftė se nė atė objekt nuk punon numri i nevojshėm i fuqisė punėtore profesionale tė kualifikuar, nė qoftė se ndėrtimin dhe punimet nuk i  udhėheqin dhe nuk i mbikėqyrin ekspertėt me kualifikimet e nevojshme profesionale.

 

(5) Sigurimi nuk i mbulon dėmet nėse ato  paraqiten nė fund tė ndėrtimit si regjistėr   pėr shkak tė mungesės dhe dėmeve pa mundėsi tė pėrcaktimit tė shkaqeve dhe kohės sė ndodhjes sė tyre.

 

Rreziqet e siguruara

 

Neni  2

 

( 1) Siguruesi ėshtė i detyruar tė paguajė kompensimin nė rast dėmi tė shkaktuar me shkatėrrimin, dėmtimin ose zhdukjen e gjėrave tė siguruara pėr shkak tė kėtyre rreziqeve themelore:

 

 1. zjarrit dhe goditjes sė rrufesė, eksplodimit, stuhisė, breshrit,ramjes sė fluturakeve,rrjedhjes sė ujit prej instalimeve,  shembjes  dhe uljės sė tokės, ngricės, akullit dhe peshės sė borės, ortekut tė borės dhe shiut,

2.    aksidentit tė paparaparė ndėrtimor,

3.    pashkathtesia, pakujdesia ose qėllimi i keq i punėtorit ose  ndonjė personi tjetėr,

4.    vjedhja me thyerje.

5.   goditja e mjetit motorrik,rimorkios,makinės sė punės,rėnja e gjėrave tė siguruara,goditja apo   rėnja e gjėrave tjera nė gjėrat e siguruara,

(2) Nė qoftė se parashihet me kontratė nė mėnyrė tė veēantė dhe llogaritet premia  plotėsuese, siguruesi ėshtė  i detyruar tė paguajė kompensimin edhe nė rast dėmi prej njė ose me shumė rreziqeve plotėsuese varėsisht nga fakti se si ėshtė paraparė me kontratė, si vijon:

 

 1. nga vėrshimi dhe rrėkeja, uji i lartė dhe uji nėntokėsor,
 2. rrėshqitja e tokės,
 3. pėrgjegjėsia e kryesit tė punėve ndėrtimore pėr dėmėt e shkaktuara palės tretė,
 4. pėrgjegjėsia e kontraktuar e kryesit tė punėve ndėrtimore nė afatin e garantuar,

 

    Janė tė siguruara vetėm rreziqet qė janė shėnuar nė policė dhe  pėr tė cilat ėshtė  llogaritur primi plotėsues.

 

(3)Siguruesi ėshtė i obliguar qė tė bejė kompenzimin, nė rastin e dėmeve nė pajimet elektromakinerike tė cilat janė  montuar ose do tė montohen nė objektin e siguruar nė ndėrtim,tė shkaktuara nga rreziqet e parapara me Kushtet e sigurimit tė objekteve nė montim.

(4)Siguruesi ėshtė nė obligim tė paguaj gjithashtu:

1.     kompensimin  e dėmit nga shkatėrrimi apo dėmtimi i gjėrave tė siguruara tė shkaktuara me rastin e dhėnies sė ndihmes pėr shpetimin e tyre gjatė fikjes sė zjarrit apo pėr shkak tė krijimit tė ndonjė rasti tjeter tė siguruar;

2.     kompensimin  e dėmit pėr shkak tė humbjes sė gjėrave tė siguruara me rastin e krijimit tė rastit tė siguruar;

3.     shpenzimet pėr spastrim dhe demolim nė lidhje me krijimin e rastit tė siguruar nė gjėrat e siguruara nė pajtim me nenin 28.tė ketyre Kushteve;

4.     shpenzimet tė cilat i ka bėrė i siguruari me rastin e krijimit tė rastit tė siguruar nė gjėrat e siguruara,pėr masat e ndėrmarrura me qellim tė menjanimit apo zvoglimit tė dėmit,deri nė lartėsinė e caktuar me nenin 28.tė kėtyre Kushteve.    

 

(5) Siguruesi nuk ėshtė i obliguar tė  kompensoi dėmet:

1.      nga denimet nga baza e kontratės;

2.      e shkaktuara drejtpėrdrejt me krijimin e rastit tė siguruar:humbja e fitimit,ditėt e humbura,humbja pėr shkak tė ndėrprerjes sė punės dhe humbje tjera tė ngjajshme.

3.     nga reaksioni nuklear, radioacioni nuklear dhe kontaminimi radioaktiv;

4.     nga zjarri i cili shkaktohet nga termeti;

5.     e shkaktuara me dashje ose nga pakujdesia e rėndė e tė siguruarit;

6.     e shkaktuara direkt ose indirekt nga aktet (veprimet ) keqdashėse;

7.     e shkaktuara me dashje ose pakujdesia e rėndė e anėtarve madhorė tė familjes sė tė siguruarit;

8.     e shkaktuara nga lufta e ēdo lloji, invazioni, luftime tjera tė armatosura pavarėsisht se a ėshtė deklaruar lufta, lufta civile;

9.     e shkaktuara nga turbullirat civile, revolucionare,lėvizje seperatiste, kryengritje popullore, rebelime, revolta, puēe, grushtshteti, ekzode;

10.  nga konfiskimet apo format tjera tė shtetėzimit tė pronės nga autoriteti shtetėror etj.

 

Vėllimi i rrezikut tė zjarrit dhe goditjes sė rrufesė

 

Neni 3

 

( 1 ) Zjarr, konsiderohet zjarri i krijuar jashtė vatrės sė caktuar ose zjarri qė e ka lėnė kėtė vend dhe ėshtė i aftė tė zhvillohet mė tutje me fuqinė vetjake.

 

( 2 ) Me sigurimin nga zjarri pėrfshihet edhe rreziku i vetėndezjes sė rezervave, nė qoftė se deponimi ėshtė bėrė sipas dispozitave teknike tė cilat janė nė fuqi.

 

( 3 ) Nuk konsiderohet se ka shpėrthyer zjarri dhe siguruesi nuk  ėshtė  i  detyruar ta paguajė kompensimin nė qoftė se gjėsendi i siguruar ėshtė shkaktėrruar ose dėmtuar:

 

 1. pėr shkak tė ekspozimit zjarrit tė dobishėm ose ngrohtėsisė pėr pėrpunim ose pėr ndonjė qėllim tjetėr (pėr shembull: nė  pėrpunimin industrial, nė terje, fergim,  pjekje etj.) , ose pėr  shkak tė rrėzimit apo hedhjes nė vatėr (furrė ose diēka tjetėr),

 

 1. nga pėrcėllimi  ose djegie nga cigarja, mjeti pėr ndriēim, prushi etj,

 

 1. nga vlimi ose grrohja, zierja, tymosja etj.

 

(4 ) Me sigurimin nga rreziku i zjarrit, nuk pėrfshihen dėmet nė  tymtare, tė krijuara nė lidhje me kryerjen e funksionit tė tyre.

(5) Sigurimi nga goditja e rrufesė, nė kuptim tė kėtyre Kushteve mbulon dėmet qė i shkakton nė gjėrat e siguruara rrufeja  me veprimin e fuqisė ose tė nxehtėsisė si dhe dėmet nga goditja e objekteve tė rrėzuara nga rrufeja.

 

 

Vėllimi i rrezikut tė eksplodimit

Neni 4

 

 

(1) Eksplodim,konsiderohet shfaqja e papritur e fuqisė,e bazuar nė tendencėn e avullit ose tė gazerave pėr shtrirje, eksplodimi i enėve nėn shtypje  (kazanave, gypave etj.) ekziston vetėm kur muret e enėve shkyhen aq shumė  sa bėhet barazimi momental i shtypjes sė brendshme dhe tė jashtme.

      Nė qoftė se nė brendinė e enės ėshtė krijuar eksplodimi pėr  shkak tė shkrirjeve kimike, dėmi qė shkaktohet pėr kėtė arsye nė enė pėrfshihet me sigurim edhe atėhere kur muret e enės  nuk janė tė shkyera.

 

(2) Me sigurim nuk pėrfshihen dėmet:

 

 1. nė gjėrat e tė siguruarit, tė shkaktuara nga minimet qė bėhen nė kuadrin e veprimtarisė sė tij ose nė kuadrin e  veprimtarisė sė lejuar tė personave tė tretė,

 

 1. nė makina, tė shkaktuara nga eksplodimi nė hapėsirė pėr  djegie tė brendshme ( cilindri i motorit),
 2. nga eksplodimi qė janė fenomen normal nė procesin e prodhimit,

 

 1. nga zbrazja eksplozive nga furra ose pajimet e jashtme,

 

 1. nga eksplodimi me karakter biologjik,

 

 1. nga eksplodimi nė enė nėn shtypje nga alinea (1) pika  2 e kėtij neni pėr shkak tė vjetėrsisė, shfaqjes sė shtjerrjes ose sedimentimit tė tepėrt tė ndryshkut, bigorrit, fundėrrinave, lymit nė

 

sendin e siguruar, por kompensohet dėmi nė sendet e tjera  nė lidhje me eksplodimin e krijuar,

 

 1. pėr shkak tė shpėrthimit tė murit akustik.

 

 

Vėllimi i rrezikut nga stuhia

 

Neni 5

 

( 1 ) Stuhi, konsiderohet era e  shpejtė 17,2 metra nė sekondė, respektivisht 62 km nė orė (e fortė 8 shkallė tė Boforit) ose me shumė.

 

Do tė konsiderohet se ka fryrė era e kėsaj shpejtėsie nė vendin  ku gjendet sendi i siguruar, nė qoftė se era i ka thyer degėt dhe trunngjet ose e ka dėmtuar mirėmbajtjen e rregullt tė objekteve ndėrtimore. Nė rast dyshimi, i siguruari duhet ta vėrtetojė shpejtėsinė e erės me raportin e shėrbimit hidrometeorologjik.

 

( 2 ) Dėmet nga stuhia pėrfshihen me sigurim nė qoftė se janė shkaktuar dėmtime mekanike tė gjėrave tė siguruara:

 1. nga veprimi i drejtpėrdrejtė i stuhisė,

 

 1. nga goditja direkte e stuhisė nė gjėrat e rrėzuara ose tė bartura nga stuhia.

 

( 3 ) Me sigurim nga stuhia nuk pėrfshihen dėmet:

 

 1. nga depėrtimi i shiut, breshrit, borės ose tė reshurave tė tjera nėpėr dritare ose vrima tė tjera qė ekzistojnė nė ndėrtesė, pėrpos nė qoftė se vrimat  janė krijuar nga stuhia, si dhe dėmet nga shiu dhe tė reshurat e tjera nė gjėrat e vendosura nė hapėsirė tė lirė,

2.       nga bartja e borės me stuhi apo nga pesha e borės perveq nėse pesha e borės ka qėnė e pa paraparė (neni 12);

3.    objektin ndėrtimor qė nuk ndėrtohet ose nuk ėshtė ndėrtuar sipas mėnyrės sė zakonshme tė ndėrtimit nė atė vend, qė nuk ėshtė mbajtur mirė ose qė ėshtė vjetruar.

 

 

 

 

 

 

Vėllimi i rrezikut tė breshrit

Neni 6

 

( 1 ) Me sigurim pėrfshihen dėmet nga shkatėrrimi, respektivisht dėmtimi i gjėrave tė siguruara qė shkakton breshri me goditjen e vet. Pėrfshihen edhe dėmet nga deprtimi i breshrit dhe  i shiut nėpėr vrimat e krijuara nga rėnia e breshrit.

 

 

Vėllimi i rrezikut tė rėnies sė fluturakės ajrore

 

Neni 7

 

(1)  Rėnje e fluturakės ajrore,nė kuptim tė kėtyre Kushteve,konsiderohet rėnja e fluturakės nė qoftė se  nga goditja e drejtpėrdrejtė e fluturakės apo nga pjesėt e saj ėshtė dėmtuar apo shkatėrruar sendi i siguruar.

(2)  Konsiderohet se ėshtė krijuar rasti i siguruar nga rėnia e fluturakės ajrore ,nė qoftė se nga goditja e drejtpėrdrejtė e fluturakės apo nga pjesėt e saj ėshtė dėmtuar apo shkatėrruar sendi i siguruar.

 

 

                                        Vėllimi i rrezikut nga derdhja e ujit nga instalimet

Neni 8

 

( 1 ) Derdhje  e ujit, konsiderohet:

 

 1. derdhje e papritur e ujit nga gypat e ujėsjellėsit e kanalizimit dhe nga pajimet pėr ngrohjen e ndėrtesės me ujė tė  ngrohte si dhe nga pajimet pėr ngrohje me avull e pajimet dhe  aparatet e tjera, pėr shkak tė dėmtimit ( thyerjes, pėlcitjes ose prishjes  sė pajimeve pėr drejtim dhe sigurim) tė kėtyre gypave, pajimeve dhe aparateve,
 2. shperthimi i avullit nga pajimet pėr ujė tė ngrohte ose nga pajimet pėr ngrohjen me avull (thyerjes, pelcitjes ose  prishjes sė pajimeve pa drejtim dhe sigurim) tė kėtyre  gypave dhe aparateve.

 

( 2 ) Me sigurim nuk perfshihen dėmet:

 

 1. nga derdhja e ujit prej ēepave tė hapur, bėrryleve dhe gypave,

 

 1. nga thyerja ose pėlcitja nga ngricat, tė krijuara nė kuptim tė paragrafit (2) tė nenit 11. tė kėtyre Kushteve, . Nė ketė rast me sigurim nuk ėshtė i mbuluar dėmi e as gypat dhe pajimet .

 

 1. nga vjetrimi, shterrja dhe korozioni,

 

 1. nga humbja e ujit dhe humbja e fitimit,

 

 1. pėr shkak tė mirėmbajtjes sė dobėt tė gypave tė ujėsjellsit dhe gypave percjellės (tė kanalizimit), pajimeve pėr ngrohjen me ujė tė ngrohtė dhe pajimeve tjera dhe operative nė objektin qė kryen i siguruari, si tė metat ose tė mbrojtjes tė pamjaftueshme nga ngricat dhe gulēitjes e tjera shkaqeve tė theksuar nė instalimet dhe  pajimet nė ate objekt.

 

 

 

 

 

 

 

Vėllimi i rrezikut nga shembja e tokės

 

Neni 9

 

( 1 ) Shembje e tokės,konsiderohet rėnia e materialit tė dheut(toksor) mbi apo nė gjėrat e siguruara dhe me rastin e tillė janė dėmtuar apo mbuluar gjėrat e siguruara.

Me sigurim janė pėrfshirė  shpenzimet e mėnjanimit tė materialit tė rrėnuar  me gjerėsi deri 1 (njė) metėr nga objekti i siguruar.

( 2 ) Shembje e tokės, konsiderohet  renja  e paparashikuar e ngjarjes qė mund tė ndodh nga thyerja e mases sė shkėmbit prej guri si dhe depėrtimi i asaj mase nė lokalet nenėtoksore qė ka shkaktuar dėmin nė gjėrat e siguruara.

 

 

 

Me sigurim nuk janė mbuluar dėmet nga:

 

1.     rėnia e shkaktuar nga shtypjet normale pėr shkak tė gabimeve nė llogaritjen ose kryerjen e punėve,

2.     rėnia  e shkaktuar nga deformimi gradual i lėndes  ndihmėse pėr shkak tė bymimit tė materialit pėrreth,

3.     rėnia si pasojė e minimit.

 

( 3 ) Me sigurim nuk janė tė pėrfshira shpenzimet pėr sanimin e tokės dhe mbushjen deri nė profilin e terrenit siē ka qenė me parė, respektivisht lokalet nėntokėsore tė cilat janė rrėnuar ose u janė shembur muret.

 

 

Vėllimi i rrezikut nga ulja e tokės

 

Neni 10

 

( 1 ) Ulje e tokės, konsiderohet ulja vertikale e tokės nen objektin e siguruar ndėrtimor, qė  shkaktohet si pasojė e aksidentit tė paparaparė ndrrtimor  ose ndikimit gjeologjik.

 

( 2 ) Nga sigurimi pėrjashtohen dėmet e shkaktuara nga ulja e tokės:

 

 1. nė qoftė se ulja e tokės  ka ndodhur pėr shkak se para fillimit tė ndėrtimit nuk ėshtė bėrė studimi i tokės duke marrė parasysah aftėsinė e saj mbajtėse e sipas dispozitave ka qenė e  detyruar ta bėjė kėtė,
 2. nė qoftė se ulja  ka ndodhur pėr arsye se toka ėshtė  ngarkuar  me tepėr sesa  ka qenė e paraparė me projekt.

 

( 3 ) Me sigurim nuk pėrfshihen as shpenzimet pėr sanimin e tokės.

 

 

Vėllimi i rrezikut nga ngrica

Neni 11

 

( 1 ) Sigurimi nga ngrica, pėrfshinė dėmet e shkaktuara nė gjerat e siguruara me veprimin e papritur tė ngricės si dhe dėmet qė do tė shkaktoheshin  nga  ngrica nė punėt e ndishme nė objektet ndertimore, nė qoftė se janė marrė masat mbrojtėse pėrkatėse pėr punė nė kushtet dimėrore.

 

( 2 ) Sigurimi i rrezikut nga ngrica nuk i mbulon dėmet qė do tė  shkaktoheshin nga  ngricat nė punėt e ndishme ndėrtimore, tė  cilat zhvillohen drejtpėrdrejt para dhe gjatė kohės kur duhet tė pritet ngrirja nė vendet dhe kushtet e caktuara atmosferike nė qoftė se nuk janė marrė masat mbrojtėse perkatėse nė  kryerjen e punėve nė kushtet dimėrore

 

 

 

 

Vėllimi i rrezikut nga akulli dhe pesha e borės

Neni 12

 

( 1 ) Sigurimi nga rreziku i akullit i pėrfshin dėmet e  shkaktuara nė objektin nė ndėrtim pėr shkak tė goditjes apo shtypjes sė akullit.

(2) sigurimi nga rreziku i borės mbulon dėmet tė shkaktuara nga ndikimi mekanik apo nga pesha e sajė nė objektin nė ndėrtim.

(3) Peshė e borės konsiderohet bora e cilat ka rėnė me njė rast dhe ka mberri peshėn prej 150 kg pėr njė m2 dhe ajo borė e cila bie prej 15. marsit deri 15.nėntor tė vitit kalendarik. Me ketė rast i siguruari duhet tė deshmojė peshėn e borės nga Enti hidrometeorologjik.

 ( 4 ) Dėmet nga minimi i akullit dhe borės nuk janė pėrfshirė me sigurim.

 

( 5 )  Sigurimi nuk i mbulon dėmet:

 

 1. nė qoftė se bora depėrton nėpėr vrima tė pambrojtura nė objekt.
 2. nė materialin ndertimor, zejtar, instalues si dhe nė pajisjet tė caktuara pėr montim nė objektin e siguruar qė gjindet nė  hapėsirė tė hapėt dhe tė pambrojtur.

      3.    nė siperfaqet e tokės, tė mbjella me tampone dhe me bar

 

 

Vėllimi i rrezikut tė ortekėve tė borės

                                                                         Neni 13

 

(1) Ortek bore, nė kuptimin e kėtyre Kushteve, konsiderohet masa e borės nė lėvizje qė shkėputet nga anėt e malit .
(2)  Me sigurim pėrfshihen edhe dėmet e shkaktuara nga veprimi i presionit tė ajrit tė ortekut tė borės.

 

Vėllimi i rrezikut nga shiu

Neni 14 

( 1 ) Sigurimi nga rreziku i shiut mbulon dėmet e shkaktuara nė objektin nė ndertim pė shkak tė goditjes mekanike dhe nėqoftėse nė objektin nė ndėrtim nė kohen prej njė ore ka rėnė se paku 15mm,gjegjėsisht 15 litra shi nė njė m2.

Nė rast dyshimi, i siguruari duhet ta vėrtetojė sasinė e shiut me raportin e stacionit me tė afėrt hidrometorologjik.

( 2 )  Sigurimi nuk i mbulon dėmet:

1.      nė qoftė se shiu depėrton nėpėr vrima tė pambrojtura nė objekt.

2.      nė materialin ndertimor, zejtar, instalues si dhe nė pajisjet tė caktuara pėr montim nė objektin e siguruar qė gjindet nė  hapėsirė tė hapėt dhe tė pambrojtur.

3.      nė siperfaqet e tokės, tė mbjella me tampone dhe me bar.

 

Vėllimi i rrezikut nga aksidenti i paparaparė ndėrtimor

 

Neni  15 

( 1 ) Aksident i pa paraparė ndėrtimor, konsiderohet ngjarja e paparaparė dhe e pavarur nga vullneti i  kryesit tė punimeve qė ka si pasojė  shkatėrrimin apo dėmtimin e  rastit tė siguruar pėr shkak tė:

 1. gabimit nė udhėheqjen e punėve nė punishte,
 2. deformimit dhe thyerjes sė  pajimeve ndertimore dhe montazhit,
 3. bartjes ose transportit nė vendin e punimit,
 4. gabimeve  nė bazat teknike – llogaritare, parallogarisė dhe hartimit tė projektit,
 5. gabimit nė konstruksion,
 6. gabimit nė material,
 7. rėnies, goditjes sė lėndės apo rėnies sė  automjetit dhe makinės sė punės.

 ( 2 ) Aksident ndėrtimor i paparaparė  dhe i papritur konsiderohet,  nė qoftė se kryesi i punėve, duke marrė parasysh  dituritė teknike dhe mundėsitė e teknikės ndėrtimore, nuk ka mundur as qė ka pasur  pėr detyrė tė  parashikojė atė.

( 3 ) Nuk kompensohen shpenzimet pėr evitimin e vetė shkaqeve tė dėmit pėr shkak tė gabimit nė llogaritjen tekniko – llogaritare  nė konstrukcion, material dhe ekzekutim,

( 4 ) Nuk konsiderohet se janė krijuar nga aksidenti ndertimor shkatėrrimet,respektivisht  dėmtimet e gjėrave tė siguruara nėse objekti  ndėrtohet:

 1. nė kundershtim  me kontratėn e ndertimit ose me mungesa,
 2. kur ėshtė perdorur materiali i dobėt apo i papershtatshėm,
 3. kur shkelen dispozitat e inspeksionit teknik,
 4. pa marrė masat e nevojshme kundėr ndikimeve normale tė kushteve atmosferike qė duhen tė respektohen sipas stines vjetore, kushteve tė zakonshme lokale,
 5. nė rast aplikimi tė projektimit tė procedurės nė zhvillimin e punimeve, nė konstrukcion ose nė material ndėrtimor, qė ende  nuk e ka sprovuar ose ekzaminuar dhe lejuar ndonjė organizatė e autorizuar ose inspeksioni teknik.

 

( 5 ) Nė qoftė se gjatė punimeve nė ndertimin e objektit tė siguruar ose pas kryerjes sė punimeve i siguruari merrė vesh qė  ėshtė bėrė ndonjė gabim i fshehtė ose i dukshėm  tekniko – llogaritar nė konstruksion ose nė material, qė do tė mund tė shkaktonte dėmtimin ose shkatėrrimin e objektit tė siguruar , i siguruari ka pėr detyrė qė me shpenzimet e  veta ta bėjė sanimin ose pėrtrirjen e pjesėve tė objektit, nė tė cilat do tė mund tė bėhen dėmtimet.

(6)  Nė qoftė se i siguruari nuk e bėn sanimin ose pėrtėritjen e nevojshme nė vėshtrim tė dispozitave tė kėtij paragrafi dhe rreziku i siguruar ėshtė realizuar si  pasojė e gabimeve, i siguruari e humb  tė drejtėn e kompensimit  nga sigurimi.

 

Vėllimi i rrezikut nga pashkathtėsia, pakujdesia ose qėllimi i keq i punėtorit  apo i ndonjė personi tjetėr

 

Neni 16

 

Me sigurim pėrfshihen rreziqet nga pashkathtėsia, pakujdesia ose qėllimi i keq i punėtorit apo i ndonjė personi tjetėr. Pashkathtėsia, respektivisht pakujdesia,  realizohet vetėm nė qoftė se i siguruari me

komision e pėrcakton rastin e dėmtuar qė ėshtė shkaktuar nga veprimet dhe papėrgjegjėsia e punėtorit apo grupit tė punėtorėve. Dėmet e shkaktuara me qėllim tė keq, i siguruari ėshtė i detyruar t’ua paraqesė rastin organeve tė punėve tė brendshme.

Vellimi i rrezikut nga goditja e mjetit motorrik,rimorkios, makinės sė punės rėnies sė gjėrave tė siguruara,goditjes apo rėnies sė ndonjė sendi nė gjėrat e siguruara.

  

Neni 17

(1)  Me sigurim mbulohen dėmet nga goditja e mjetit motorrik,rimorkios, makinės sė punės rėnies sė gjėrave tė siguruara,goditjes apo rėnies sė ndonjė sendi nė gjėrat e siguruara.

 

        Vėlllimi i rrezikut tė vjedhjes me thyerje

Neni 18

 

(1) Vėllimi i rrezikut tė vjedhjes me thyerje dhe tė vjedhjes sė zakonshme pėrcaktohet sipas Kushteve pėr sigurimin nga rreziku i vjedhjes me thyerje dhe hajdutėrisė, nė qoftė se nuk janė nė kundėrshtim me kėto kushte.

(2) Sigurimi mbulon edhe dėmet nga vjedhja me thyerje tė pajisjeve tė pamontuara tė montimit dhe tė materialit tjetėr qė  ėshtė i destinuar pėr montim nė objektin e siguruar tė montimit.

(3) Sigurimi mbulon dėmet nga vjedhja e zakonshme nė pajisjet dhe materialin qė tanimė janė montuar nė objektin nė montim, tė cilin vazhdimisht e ruan roja. Nė qoftė se te dėmi vėrtetohet se objekti nuk ka qenė i ruajtur, i siguruari e humb tė drejtėn e kompensimit nga sigurimi.

 

 

Vėllimi i rrezikut nga vėrshimi dhe rrėkeja

 

Neni 19

 

(1)   Vėrshim, konsiderohet vėrshimi i papritur stihik i terrenit nga ujėrat e pėrhershme (lumenjtė, liqenet, deti etj) ngase uji ka dalė nga shtrati ose ka vėrshuar penden apo digėn mbrojtėse, nga derdhja e ujit pėr shkak tė baticės jashtėzakonisht tė lartė dhe tė valėve tė detit e tė liqeneve me forcė tė jashtėzakonshme, dhe nga ardhja e ujit tė liqeneve artificiale.

Vėrshim konsiderohet edhe vėrshimi i papritur i terrenit pėr shkak tė krijimit tė papritur tė sasisė sė madhe tė  ujit qė krijohet si pasojė e shtėrngatės.

 

(2)   Rrėke konsiderohet vėrshimi i papritur stihik i terrenit nga masa e ujit qė formohet nė terrenet malore pėr shkak tė tė reshurave tė mėdha atmosferike dhe tė derdhjes sė tyre nėpėr rrugė e xhade.

 

(3)   Me sigurimin nga vėrshimi pėrfshihen vetėm dėmet e shkaktuara nė gjėrat e siguruara nė kohėn sa zgjat vėrshimi dhe menjėherė pas terheqjes sė ujit.

 

(4)   Me sigurim nuk pėrfshihen:

1.     dėmet nga kėpurzat e shkaktuara nga lagėshtia,

2.     dėmet nga rėnia e tokės si pasojė e vėrshimit dhe rrufesė,

3.     dėmet nga vėrshimi i ujit tė derdhur nga rrjeti i kanalizimit, pėrpos nė qoftė se

4.     derdhja nuk ėshtė bėrė pėr shkak tė vėrshimit ose rrekesė;

 

 

Vėllimi i rrezikut nga uji i lartė

 

Neni 20

 

(1)      Ujė i lartė, konsiderohet fenomeni i jashtėzakonshėm i rritjes sė jashtėzakonshme tė nivelit tė ujit dhe nė kohė tė papritur.

(2)      Obligimi i siguruesit pėr dėmet nga uji i lartė fillon me rritjen e ujit tė lartė pėrmbi kuotat e caktuara mė parė mujore tė nivelit tė ujit ose tė derdhjes sė ujit, tė matura nė kantier, sipas indikatorit tė vendosur mė tė afert tė nivelit tė ujit.

(3)      Me rastin e lidhjes sė sigurimit, nė kantier, nė vėshtrim tė alinesė (2) dhe (3) tė kėtij neni duhet tė caktohet qysh me parė prej cilės lartėsi tė ujit fillon obligimi i siguruesit. Ky kufi shėnohet nė polisė dhe vendoset nė njė vend tė dukshėm nė terren.

 
Vėllimi i rrezikut nga uji nėntokėsor

 

Neni 21

 

(1)   Uji nėntokėsor, konsiderohet depėrtimi i papritur i ujit nė gropėn e objektit ndėrtimor, respektivisht nė objektin nė ndėrtim.

(2)   Obligimi i siguruesit pėr dėmet nga uji nėntokėsor pushon:

        1.  nė qoftė se nuk janė marrė mė parė masa pėrkatėse teknike tė mbrojtjes me rastin e ndėrtimit tė objektit ndėrtimor ,nė afėrsi tė shtratit tė ujėrave tė pėrhershme,

       2.  nė qoftė se nė rastin e zhvillimit tė punimeve nė tunelet, nė hendeqe dhe nė punime tė ngjashme tokėsore nė afėrsi tė drejtpėrdrejt tė urave tė pėrhershme, nė kantierė nuk ka mjaftė pompa tė rregullta tė ujit tė pėrgatitura pėr thithjen e ujit nėntokėsor, rrjedhja e ujit nėntokėsor tė tė cilit do tė konsiderohej normale sipas tė dhėnave tė ekzaminimmit paraprak hidro-gjeologjik tė terrenit, respektivisht sipas supozimeve profesionale nė projekt.

 
 
 
 
 
 
Vėllimi i rrezikut nga rrėshqitja e tokės

 

Neni 22

 

(1)   Rrėshqitje tė tokės,konsiderohen lėvizjet e papritura tė sipėrfaqes sė tokės nė terrene tė pjerrėta me manifestime tė qarta tė thyerjeve nė sipėrfaqen e tokės dhe tė shembjeve qė ndodhin nė objektet ndėrtimore nė njė periodė tė shkurter kohore me shfaqjen e deformimeve tė mėdha dhe plasaritjeve tė gjera.

(2)   Me sigurim nga rrėshqitja e tokės nuk janė pėrfshirė dėmet qė shkaktohen nė rastin e rrėshqitjes sė tokės nė qoftė se mė parė nuk janė marrė tė gjitha masat e nevojshme mbrojtėse, tė cilat janė tė njohura pėr teknikėn ndėrtimore ose janė zhvilluar nė pajtim me projektin dhe kushtet e terrenit.

(3)   Me sigurim nuk janė pėrfshirė shpenzimet pėr sanimin e tokės.

 

 

Vėllimi i rrezikut nga pėrgjegjėsia e veprimtarisė sė kryesit tė punėve ndėrtimore tė shkaktuara palės tretė

 

Neni 23

 

(1)   Vėllimi i rrezikut nga pėrgjegjėsia e kryesit tė punėve ndėrtimore pėrcaktohet sipas Kushteve pėr sigurimin nga pėrgjegjėsia, nė qoftė se nuk janė nė kundėrshtim me kėto Kushte.

(2)   Nė qoftė se ėshtė e siguruar njė pjesė e objektit ndėrtimor ose disa punime ndėrtimore dhe zejtare, sigurimi nga pėrgjegjėsia e kryesit tė punimeve ndėrtimore nuk i mbulon dėmet nė pjesėt e tjera tė kėtij objekti ndėrtimor ose nė punimet e tjera ndėrtimore dhe punimet zejtare, qė nuk janė tė siguruara, respektivisht qė janė tė siguruara me policė tjetėr.

(3)   Me sigurim nga pėrgjegjėsia nuk janė tė mbuluara dėmet nė objektin ekzistues nė tė cilin kryhen punėt e adaptimit, mbindėrtimit dhe rikonstruimit e tė ngjajshme.

(4)   Siguruesi ėshtė nė obligim te sigurimi nga pėrgjegjėsia e kryesit tė punėve ndėrtimore deri te shumat e sigurimit sipas ngjarjes qė ėshtė shėnuar nė polisė.

(5)   Nė qoftė se nė kuptim tė paragrafit (2) tė kėtij neni ėshtė kontraktuar qė sigurimi nga pėrgjegjėsia t’i mbulojė edhe dėmet nė pjeset e objektit ose nė punėt tė cilat janė siguruar respektivisht janė siguruar me policė tjetėr, i siguruari merr pjesė nė tė gjitha dėmet veē e veē nė njė pėrqindje nga shumat e sigurimit (franshiza, e cila ėshtė theksuar nė policė).

 

 

 

Vėllimi i sigurimit nga pėrgjegjėsia e kontraktuar e kryesit tė punėve ndėrtimore nė afatin e garantuar

 

Neni 24

 

 

(1)   Sigurimi i mbulon dėmet e theksuara nė kuptim tė kėtyre kushteve nė ndėrtimin e pėrfunduar nė kohėn e mirėmbajtjes sė tij respektivisht tė vazhdimit tė garancisė:

     1.   Pėr shkak tė punėve dhe aktivitetit tė kryesit tė punėve tė tė siguruarit, tė cilat dalin nga kontrata pėr mirėmbajtje ndėrmjet investuesit dhe kryesit tė punėve,

     2.  Nė kohėn e garancisė qė ka shkakun e drejtpėrdrejtė gjatė kohės tė objektit tė ndėrtuar, e kėto dėme shkaktohen pėr shkak tė realizimit tė vonshėm tė rrezikut tė theksuar nė nenin 15 dhe 16 tė kėtyre Kushteve.

    3.  Dorėzimin e objektit para kohe investuesit tė punėve.

(2)   Lartėsia e kompensimit nga sigurimi, nė rast tė dėmtimit ose shkatėrrimit tė objektit tė siguruar pėrcaktohet sipas vlerės reale tė materialit dhe tė punėve gjatė kohės tė ndodhjes sė rastit tė siguruar, nėse nuk ėshtė kontraktuar ndryshe.

 

 

Vlera e gjėsendeve tė siguruara

 

Neni 25

 

(1)   Vlera e gjėsendeve tė siguruar ėshtė ēmimi real i punimeve dhe i materialit ndėrtimor nė ēdo kohė, nėse nuk ėshtė kontraktuar ndryshe.

       Ēmimi real nuk mund tė jetė mė i madh se ai qė ėshtė kontraktuar, gjegjėsisht vlen edhe koha kur ka ndodhur rasti i siguruar, ndėrmjet kryesit tė punimeve dhe  investitorit.

(2)   Pėr punėt tė cilat gjatė kohės sė ndėrtimit mė vonė kontraktohen ndėrmjet investitorit dhe kryesit tė punėve (punėt plotėsuese ose punėt e mėvonshme) vlera e siguruar pėrcaktohet sipas paragrafit (1) tė kėtij neni, nė qoftė se vlera e tyre nuk tejkalon  10% e vlerės qė del nga kontrata pėr sigurim. Madje edhe nė qoftė se vlera e tejkalon kufirin prej  10% do tė lidhet kontrata shtesė.

(3)   Vlera e gjėsendit tė siguruar nga pika 3, 4, 5, 6 tė paragrafit (2) tė nenit 1. tė kėtyre kushteve ėshtė ēmimi blerės i gjėrave tė reja nė kohėn e shkaktimit tė rastit tė siguruar, e zvogėluar me vlerėn e amortizimit nėse  nuk ėshtė kontraktuar ndryshe.

 
 
 
 
Lidhja e kontratės sė sigurimit

 

Neni 26

 

Sigurimin e objektit mund ta lidhė investitori ose kryesi i punimeve, respektivisht secili veē e veē pėr atė pjesė pėr tė cilėn ka interes pasuror ose obligim kontraktues, qė tė bėjė sigurimin nga rreziqet pėrkatėse tė parapara me kontratė.

 

Vendi i  sigurimit

 

Neni 27

 

Vendi i sigurimit ėshtė regjioni i kantierit me depo tė nevojshme nė kantier, qė shėrbejnė eskluzivisht pėr objektin e siguruar, nė qoftė se nuk ėshtė paraparė ndryshe me kontratė.

 

Pėrcaktimi i kompensimit tė sigurimit

 

Neni 28

 

(1) Lartėsia e kompensimit tė sigurimit pėrcaktohet: nė rast shkatėrrimi apo dėmtimi tė sendit tė siguruar, sipas vlerės  pėr rastin e siguruar ( neni 25 ) nė kohėn e krijimit tė rastit tė siguruar, tė zvogėluar pėr vlerėn e mbetur;

(2)Mbeturinat e gjėrave tė shkatėrruara ose tė dėmtuara i mbeten tė siguruarit, dhe llogariten sipas vlerės nė ditėn e krijimit tė rastit tė siguruar si dhe sipas gjendjes nė tė cilėn kanė qenė menjėherė pas rastit tė siguruar.

(3) Pėr punėt dhe materialin tė cilat nuk kanė qenė parapararė me projektin themelor dhe tė cilat kanė qenė tė domosdoshme nė riparimin, dėmet pranohen me shpenzime reale gjatė kohės sė shkaktimit tė rastit tė siguruar  maksimalisht sipas ēmimeve tė punės dhe materialit sipas kontraktimit pėr ndėrtim, tė cilat janė pėrcaktuar me atė kontratė pėr punė tė ngjashme si dhe pėr material.

(4)  Nuk kompensohen shpenzimet mė tė mėdha tė riparimit pėr punimet qė nuk kanė qenė paraparė me projekt, si: shpenzimet mė tė mėdha pėr shkak tė ndryshimit tė mėnyrės sė zhvillimit tė punimeve ose pėr shkak tė pėrmirėsimeve tė bėra, zgjerimeve ose perfeksionimeve nė krahasim me gjendjen para krijimit tė rastit tė siguruar, dhe tė pėrforcimeve tė nevojshme nė lidhje me ndryshimin e elementeve statike, madje as atėherė kur kėto shpenzime janė shkaktuar nga krijimi i rastit tė siguruar.

(5)  Me sigurim pėrfshihen vetėm ato dėme qė nė momentin e aksidentit ndėrtimor ndodhin nė vetė objektin e siguruar ose nė kufijtė e projektit tė paraparė dhe tė lejuar tė atij objekti tė siguruar. Dėmet e shkaktuara jashtė kufijve tė objektit tė projektuar nė kėtė mėnyrė nuk hyjnė nė obligime tė siguruesit nė qoftė se nuk ėshtė parparė ndryshe me kontratė.

 

(6) Siguruesi ėshtė i detyruar t’i paguajė:

 

1.     kompensimet nė rast tė shkaktimit tė dėmit, dėmtimit ose shkatėrrimit tė sendit tė siguruar, kur  dėmi ka ndodhur me rastin e shuarjes sė zjarrit, rrėzimit ose bartjes duke i u ofruar ndihma ose shpėtimi pėr shkak tė rastit tė ndodhur i cili ka qenė i siguruar,

2.     kompensimin nė rast tė dėmit pėr shkak tė zhdukjes tė gjėsendit tė siguruar kur ka ndodhur rasti i siguruar.

(7)  Nga sigurimet janė pėrjashtuar dėmet tė cilat ndodhin me rastin e manifestimit nė zvogėlimin e estetikės.

(8)  Siguruesi nuk ėshtė i detyruar ta bėj kompensimin e dėmeve:

 1. nga baza e dėnimit tė marrė,

2.     pėr shkaktimin e drejtpėrdrejtė tė dėmit si humbjes sė fitimit, ditėve tė punės pėr shkak tė ndėrprerjes sė punės, zvogėlimit tė vlerės sė  mundshme tė pėrdorimit, mosfunksionimit dhe humbjeve tė tjera tė ngjashme pėr shkak tė krijimit tė rastit tė siguruar,

3.     pėr tė cilat sipas dispozitave ligjore ose sipas kontratės sė lidhur me prodhuesin respektivisht dėrguesin e gjėrave.Nė qoftė se prodhuesi, respektivisht dėrguesi e konteston pėrgjegjėsinė, ndėrsa dėmi ka ndodhur pėr shkak tė gabimeve nė projekt, material, konstruksion ose pėr punim nė ofiēinė (gabimet prodhuese), siguruesi do tė bėj kompensimin e dėmit tė siguruarit respektivisht kontraktuesit tė sigurimit e pastaj do  ta bėjė pagesėn deri nė shumėn e kompensimit tė paguar me tė gjitha tė drejtat e tė siguruarit respektivisht kontraktuesit tė sigurimit ndaj prodhuesit respektivisht dėrguesit.

 

(9)  Me kontraktimin e lidhur mbi sigurimin e objektit nė ndėrtim investuesi dhe ekzekutuesi i punėve nuk lirohen nga detyrimet reciproke qė kanė njeri ndaj tjetrit, tė cilat qėndrojnė nė bazėn e kontratės mbi ndėrtim dhe nė bazė tė udhėzimeve teknike, paramatėse, ēmimeve tė punėve dhe dispozitave tė tjera qė janė pjesė pėrbėrėse tė kontratės reciproke pėr ndėrtim.

(10) Nė qoftė se objekti nė ndėrtim ėshtė siguruar nė shumėn fikse tė sigurimit, tė siguruarit dėmi do t’i kompensohet nė masėn midis shumės sė sigurimit dhe  vlerės reale tė tė njėjtit objekt nė qoftė se do tė kryhet nė kohėn e krijimit tė rastit tė siguruar.

(11) Nė qoftė se gjėrat janė tė siguruara pėr “rrezik tė parė” me realizimin e tė cilave krijohet dėmi, kompensimi do tė paguhet nė lartėsinė e dėmit tė krijuar, e mė sė tepėrmi deri nė shumėn e kontratės tė sigurimit pėr “rrezikun e parė”, dispozitat pėr nėnsigurim nė kėtė rast nuk do tė aplikohen.

 

Kompensimi i shpenzimeve

 

Neni 29

 

(1)    Nė emėr tė shpenzimeve pėr spastrim dhe rrėnim nė lidhje me krijimin e rastit tė siguruar, nė qoftė se ndryshe nuk ėshtė kontraktuar, siguruesi i kompenson shpenzimet e domosdoshme pėr  spastrimin dhe pastrimin e mbeturinave tė gjėsendit tė dėmtuar tė siguruar, e mė sė tepėrmi deri 1% nga vlera e gjėsendit tė siguruar. Nė shpenzimet e rrezikut hyjnė shpenzimet e domosdoshme qė ka kontraktuesi i sigurimit pas krijimit tė rastit tė siguruar pėr rrėzimin e

      pjesėve tė dėmtuara tė papėrdorshme tė mbetura dhe pėr  transportimin e tyre deri nė vendin

      me tė afėrt i lejuar pėr shkarkim.

(2)    Shpenzimet pėr mbushjen e zbrastirave mbi profilin e paraparė me projekt, tė cilat janė tė nevojshme pėr vendosjen e objektit tė dėmtuar respektivisht punėve nė gjendjen e mėparshme, siguruesi bėn kompensimin deri nė shumėn e kontraktuar “nė rrezik tė parė” dhe ate pėr tė gjitha rastet dėmtuese gjatė kohės sė zgjatjes sė kontratės sė sigurimit.

(3)    Si pėrjashtim,  nuk paguhen dėmet qė dalin nga paragrafi 1 i kėtij neni, mirėpo siguruesi ka  detyrim t’i kompensojė dėmet pėrkitazi me krijimin e rastit tė siguruar tė cilat janė tė nevojshme para fillimit tė mėnjanimit tė dėmeve (dokumentacioni teknik me parė i inspektuar) jo mė shumė se deri 0.5% nga vlera e gjėsendit tė siguruar, tė goditur mė dėm.

(4)    Siguruesi ėshtė nė detyrim t’i kompensojė shpenzimet, humbjet si dhe dėmet tjera tė shkaktuara me rastin e ndėrmarrjes sė veprimeve dhe masave tė arsyeshme pėr evitim tė rrezikut tė drejtpėrdrejtė qė i shkaktohet rastit tė siguruar, si dhe pėrpjekjet qė tė kufizohet pasoja e tyre dėmtuese, madje  edhe atėherė kur kėto pėrpjekje mbeten pa sukses.

Nė qoftė se i siguruari nuk i plotėson obligimet e veta pėr eleminimin apo pengimin e rastit tė siguruar dhe pėr kėtė nuk ka arsye, detyrimi i siguruesit do tė zvogėlohet aq sa ka qenė krijimi i dėmit tė mundshėm pėr shkak tė kėtij mosplotėsimi.

(5)    Kompensimi i tėrėsishėm nė emėr tė shpenzimemve nga paragrafi (1) dhe (3) tė kėtij neni dhe nė emėr tė kompensimit nga sigurimi (neni 28) nuk mund ta tejkalojė shumėn e sigurimit gjegjėsisht vlerėn e gjėsendit tė siguruar qė ėshtė i dėmtuar. Shpenzimet nga paragrafi (4) tė kėtij neni siguruesi ėshtė i detyruar t’i kompensojė edhe nėse sė bashku nė kompensimin e dėmit nga rasti i siguruar nuk e tejkalon shumėn e sigurimit

Shpenzimet e domosdoshme pėr mėnjanimin dhe zvogėlimin e dėmit tė bėra sipas urdhrit tė siguruesit dhe dėmi  kompensohen edhe atėherė kur sė bashku me kompensimin nga sigurimi (neni 28) nuk e tejkalojnė shumėn e sigurimit.

(6)    Siguruesi nuk ėshtė i detyruar t’i kompensojė dėmet e shkaktuara me rastin e mėnjanimit tė shkaqeve tė dėmit, e as shpenzimet e intervenimit tė shoqėrisė sė zjarrėfikėsve apo organizatave tjera qė kanė pėr detyrė, sipas karakterit tė veprimtarisė qė ushtrojnė, tė  ofrojnė ndihmė pa pagesė kur ndodh rasti i siguruar.

 

Pjesėmarrja nė dėme (franshiza)

                                               

Neni 30

 

Nė ēdo rast tė siguruar tė realizuar, llogaritet kompensimi dhe zvogėlohet pėr franshizėn e kontraktuar (e cila shėnohet nė policė), nė qoftė se ndryshe nuk ėshtė kontraktuar.

 
 
Fillimi dhe ndalimi i obligimit tė siguruesit

 

Neni 31

 

(1)    Detyrimi i siguruesit fillon prej momentit kur gjėrat e siguruara shkaktohen nė hapsirėn e caktuar pėr zhvillimin e punimeve (nė kantierė) respektivisht nė depot nė kantierė, por jo pėrpara se ėshtė paraparė kjo me Kushtet e pėrgjithshme tė sigurimit tė pasurisė.

(2)    Sigurimi shuhet me kalimin e 24 orėve tė ditės, e cila me polisė ėshtė parashikuar si ditė e skadimit tė sigurimit. Sigurimi mund tė vazhdohet me kusht qė premia pėr periudhėn e vazhduar tė sigurimit tė llogaritet nė pajtim me dispozitat e sistemit tė premive pėr sigurimin e objekteve nė ndėrtim.

 

 

Llogaritja e premive tė sigurimit

 

Neni 32

 

(1)   Nė qoftė se  sigurimi ėshtė kontraktuar nė vlerėn reale, primi llogaritet qė  mė parė  sipas vlerės sė gjithmbarshme tė objektit ndėrtimor nė bazė tė ēmimit tė kontraktuar duke llogaritur

vlerėn parallogaritėse tė objektit qė del nga kontrata pėr mbindėrtim – nė kohėn e lidhjes sė kontratės sė sigurimit.

Nė qoftė se sigurimet kontraktohen nė vlerėn tjetėr, premia llogaritet nga kjo vlerė sipas shkallės sė pėrcaktuar tė premisė, ndėrsa mėnyra e llogaritjes sė premisė pėrcaktohet nė polisė,

(2)   Nė qoftė se kontraktohet sigurimi me shumė fikse tė sigurimit, premia llogaritet nė bazė tė kėsaj  shume sipas shkallės sė premisė sė pėrcaktuar.

 

 

Kufizimi i detyrimit nė bazė tė sigurimeve tė tjera

 

Neni 33

 

Nė qoftė se i siguruari ka lidhur edhe sigurime tė tjera pėr gjėrat e siguruara sipas kėtyre kushteve, nė rast tė kėtyre dėmeve, kompensimi do tė paguhet nė bazė tė sigurimeve tė tjera.

Nga baza e sigurimit tė objekteve nė ndėrtim, kompensimi do tė paguhet vetėm atėherė kur  mbulesa sipas sigurimeve tė tjera nuk ka qenė e mjaftueshme dhe pikėrisht deri nė shumėn e pjesės sė pambuluar tė dėmeve.

 

 
 
 
Vlera e kushteve tė pėrgjithshme pėr sigurimin e pasurisė

 

Neni 34

 

Nė qoftė se nuk janė nė kundėrshtim me kėto Kushte, pėr sigurimet e lidhura sipas kėtyre kushteve zbatohen edhe Kushtet e pėrgjithshme pėr sigurimin e pasurisė.

 

Neni 35

 

Kėto kushte hyjnė nė fuqi nė ditėn e miratimit e do tė zbatohen nga data 26.03.2004.